مسابقات STEAMCUP

سازمان STEAM EDUCATION یک نهاد آموزشی بین المللی غیرانتفاعی است که تلاش می‌کند با استفاده از علم رباتیک باعث همگرایی و پیشرفت در سیستم آموزشی شود تا بتواند از این طریق به هدف پرورش انسان‌ها با استعدادهای چندگانه دست یابد. از جمله فعالیت‌های این سازمان جذب و کنار هم جمع کردن اعضاء و شرکت‌ها و ایجاد همکاری بین المللی بین آن‌ها از طریق رویدادهای مختلف علمی برای رسیدن به منافع مشترک و تبادل اطلاعات در کنفرانس‌ها، اجتماعات و مقالات می‌باشد. این سازمان با امید به کمک به پیشرفت صنعت رباتیک و مؤسسات آموزشی رباتیک تأسیس شده است.

مسابقات STEAM CUP یک سری رقابت رباتیک می‌باشد که هر فردی چه کودک باشد و چه بزرگسال می‌تواند در آن شرکت کند. به همین منظور مسابقات متفاوتی با هدف افزایش مهارت حل مسأله و خلاقیت در شرکت کنندگان طراحی شده‌اند. درب‌های استیم کاپ به روی تمامی علاقمندان به ربات و علم رباتیک گشوده است. امید است استیم کاپ بتواند در کشف و پرورش متخصصان رباتیک که آینده سازان و رهبران این صنعت در آینده باشند مؤثر باشد.

مسابقات بین المللی استیم کاپ ایران

مسابقات استیم کاپ (STEAM CUP) یک رقابت جهانی است که در سال‌های اخیر بسیاری از علاقمندان به علم رباتیک و دانش‌آموزان خلاق و توانمند در آن شرکت می‌نمایند. پیشروبات نیز به عنوان مجری و نماینده رسمی سازمان جهانی STEAM EDUCATION در ایران، اقدام به برگزاری این مسابقات به صورت سالانه نموده است تا بتواند امکان حضور فرزندان عزیزمان در این رقابت را فراهم نماید. مسابقات استیم کاپ آزاد ایران مورد تأیید رسمی سازمان جهانی STEAM EDUCATION می‌باشد.

اولین دوره مسابقات استیم کاپ آزاد ایران در سال ۱۳۹۵ همزمان با نهمین دوره المپیاد ربات‌های آموزشی برگزار گردید و دارای بخش‌های مختلفی نظیر نمایشگاه سازه‌های خلاقانه کیدزلب (KIDSLAB) و لیگ‌های رقابتی مانند المپیک ربات‌های انسان‌نما و لیگ سازه‌های خلاقانه ROBOTIS بود. دومین دوره استیم کاپ آزاد ایران با موفقیت در مردادماه ۱۳۹۶ همزمان با دهمین دوره المپیاد ربات‌های آموزشی برگزار خواهد گردید.

در سال ۱۳۹۷ یازدهمین دوره المپیاد ربات‌های آموزشی و سومین دوره استیم کاپ آزاد ایران با یکدیگر تلفیق شدند و تمامی مسابقات تحت عنوان STEAM CUP IRAN 2018 برگزار گردیدند. بدین ترتیب از سال ۱۳۹۷ به بعد المپیادهای بین المللی پیشروبات با نام STEAM CUP IRAN و با تأیید سازمان جهانی STEAM EDUCATION برگزار خواهند گردید.

مسابقات STEAM CUP یک رقابت جهانی رباتیک است که در سال‌های اخیر بسیاری از دانش‌آموزان خلاق و توانمند را به خود جذب نموده است. با توجه به اینکه نسل جدید، به خصوص دانش‌آموزان ایرانی اشتیاق وافری در فراگیری علم رباتیک از خود نشان می‌دهند، پیشروبات پس از برگزاری موفق یازده دوره المپیاد ربات‌های آموزشی، امسال نیز امکان حضور فرزندان عزیزمان را در دوازدهمین دوره این رقابت‌ها با عنوان STEAM CUP IRAN فراهم نموده است. پیشروبات سعی دارد ضمن آشنایی دانش‌آموزان با علم رباتیک آنان را با علوم پایه و فن‌آوری‌های پیشرفته آشنا نماید و همراه با دانش‌افزایی، توانایی‌ها و مهارت‌های علمی و تجربی آنان را نیز افزایش دهد. از جمله اهداف آموزش رباتیک پیشروبات می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 – آموزش مفاهیم STEAM مخفف Science, Technology, Engineering, Art & Mathematics

  – افزایش قدرت تفکر و خلاقیت، تمرکز و روحیه خودباوری و کار گروهی

  – افزایش خلاقیت و مهارت در حل مسئله و رویارویی با مشکلات

  – تقویت حس تحقیق و اکتشاف دنیای پیرامون

  – ایجاد راهی ساده برای تحقق ایده‌ها و ابداعات

 – ایجاد انگیزه بیشتر در ساخت و ساز و آشنایی دانش‌آموزان با محیط مسابقات و به اشتراک گذاشتن ایده‌ها امید است در این مسیر بتوانیم گام بزرگی در جهت پیشرفت فرزندان این مرز و بوم برداریم.