آشنایی با کلاسهای رباتیک اندیشه خلاق

رباتیک اندیشه خلاق (آموزش مفاهیم STEAM همراه با رباتیک)

STEAM مخفف science, technology, engineering, art, mathematics

در کلاس های رباتیک اندیشه خلاق، هدف صرفا ساخت ربات نیست، در این  کلاس ها همراه با ساخت ربات، دانش آموزان علوم مرتبط با ساخت ربات (مثلا مفاهیم مکانیک ، مواردی همچون قرقره ها، فنرها، مواد الاستیک، …) و تکنولوژی های مرتبط با ربات (مثلا تکنولوژی سنسورها و …) و اصول مهندسی حاکم بر رباتیک از جمله طراحی و ساخت اجزای مختلف ربات ، هنر طراحی و زیبا شناختی و مدل سازی حاکم بر ربات ها را فرا می گیرند و تفکر مهندسی در دانش آموزان ایجاد میگردد.

گروه آموزشی اندیشه خلاق نماینده شرکت پیشروبات (در استان آذربایجان شرقی) هست که این شرکت نیز نماینده انحصاری دو شرکت معروف کره جنوبی یعنی  ROBOTIS و KAI ROB می باشد. وسایل مورد استفاده ، کتاب ها، طرح درس ها  و پروژه های کلاس های رباتیک اندیشه خلاق ،بر اساس آخرین تکنولوژی های روز دنیا و توسط شرکت های کره ای طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. دانش آموزان می توانند در مسابقات موسسه بین المللی Steamcup به صورت کشوری و بین المللی شرکت نمایند. در این  دوره ها دانش آموز نیازی به خرید پک ندارد،  تکلیف کاملا اختیاری بوده و در یک کلاس کاملا جذاب دانش آموزان آموزش خواهند دید

رباتیک اندیشه خلاق

مقایسه رباتیک اندیشه خلاق با کلاسهای رباتیک دیگر

 1. سیستم های موجود در مهدها و مدارس در حد امکانات داخلی آموزش می دهند و تا بحال در تبریز چنین امکاناتی برای آموزش اصولی رباتیک موجود نبود.
 2. برای آموزش مناسب نیاز به ابزار مناسب است که پک های ROBOTIS و KAI کره این امکان را فراهم میکند در حالیکه در سیستم های دیگر بدلیل کمبود امکانات این امکان میسر نیست.
 3. پک های مورد استفاده دارای تنوع زیادی است تا دانش آموز بتواند ایده خود را به واقعیت تبدیل کند.
 4. پک های مورد استفاده دارای کیفیت بالایی از نظر جنس مواد بکار رفته و تولید و انطباق قطعات با یکدیگر است
 5. کلاس های رباتیک اندیشه خلاق بر اساس آخرین متدهای آموزشی دنیا برگزار می گردد ( نماینده رسمی پیش ربات نماینده ROBOTIS و KAI کره جنوبی).
 6. هدف کلاسهای رباتیک اندیشه خلاق صرفا ساخت نیست بلکه انتقال مفاهیم STEAM و علمی و مهندسی در قالب رباتیک هدف اصلی این کلاسها است.
 7. در این کلاسها طرح درس و نقشه راه و فرایند و مسیر آموزش کاملا مشخص بوده و دانش آموزان با آموزش استاندارد در این مسیر به اهداف آموزشی دست خواهند یافت.
 8. تجهیزات کلاس کاملا استاندارد است و پک های آموزشی بصورت استاندارد در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت (هر دو نفر یک پک) تا در یک محیط متفاوت و کارگاهی آموزش انجام شود.
 9. تعداد دانش آموزان در کلاس استاندارد است تا معلم بتواند کلاس را بخوبی و بصورت مفید جلو ببرد.
 10. دبیران رباتیک اندیشه خلاق خود از فارغ التحصیلان رشته های مهندسی میباشند تا بتوانند تفکر مهندسی را در دانش آموزان ایجاد کنند.
 11. در رباتیک اندیشه خلاق در هر ترم چند سازه مختلف ساخته میشود (حد اقل 6 سازه) تا دانش آموزان مفاهیم STEAM را در قالب ساخت بیاموزند.